Natalia Penkina, Sankt-Peterburgi tegutseva PR-firma juht ja omanik on käinud ka Eestis esinemas, kuidas Venemaal ennast paremini turundada. Küsisme Nataljalt, kas tal on ka soovitusi Venemaa poolt Eesti ja teiste EL riikide toidukaupade sanktsioonidega seoses.
Natalja Penkina: Paljudel meist on soov vähe poliitikaga kokku puutuda vähemasti senikaua kui ta ise jultunult ja vabandusteta meie hästi korraldatud elusse ei tungi. Või meie ärisse. Kui see aga juhtub, siis tuleb kiiresti mõelda, mida teha edasi. Kas vaielda? Vihastada? Võib. Kuid see on suur energia kadu ja pealegi mõttetu. Venemaa ja teised riigid vahetavad kogu hingest sanktsioone. Kuid mida peaks tegema, et vähemasti kommunikatsioonitegevustest oma plussid välja võtta:
- Kindlasti võtke ühendust oma Venemaa partneritega. Rääkige igaühega isiklikult. Kas üle Skype või telefonis. Uskuge, neilgi pole praegu kerge. Ka neil on kriis. Näidake, et toetate ja mõistate neid. Andke neile mõista, et jääte nende partneriteks igal juhul edasi.
- Sõitke oma partneritele Venemaale külla. Uurige välja, mis toimub kohapeal tegelikult. Seda saate teada vaid otseallikatest. Iga edasiräägitud info on juba muundunud ja lähtub rääkija vaadetest ja veendumustest. See puudutab ka sõpru-tuttavaid, ettevõtjaid ja sotsiaalmeedias jagatavaid sõnumeid.
- Kutsuge oma partnerid omale külla. Võimalik, et kohvitassi taga leiate uusi ühised koostöövõimalusi. Kui teie vahel on olemas tahe ja usaldus, siis ilmselt ka leiate koha, kuhu ühiselt panustada.
- Kõige olulisem: teie meelestatus. Osalege kindlasti konverentsidel ja teistel ärikohtumistel. Ärge astuge viljatusse dialoogi „kellel on õigus, kes on süüdi,“ vaid olge positiivsed. Siis ei jäta ka uued ärivõimalused end kaua oodata. Ning niipea kui sanktsioonid kaovad, olete ilmselt esimene, kes sellest võidab.
Kutsume teid workshopile: Kuidas Vene kriis enda kasuks pöörata?, mis toimub 9. oktoobril 2014.a. Tallinnas.
Registreeri siin.